Lai pārrunātu smago situāciju veselības nozarē un veidiem, kā uzlabot veselības aprūpes pieejamību iedzīvotājiem, šodien tiesībsargs tikās ar nozares ministri Andu Čakšu. Pēc tikšanās Juris Jansons atzina, ka ministres piedāvātais nozares finansēšanas modelis ir ilgtspējīgs un būtiski mazinātu rindu problēmu pie speciālistiem un izmeklējumiem, vēsta “skaties.lv”.
Taču, kā allaž, viss atduras pret to, ka vajadzīgi papildu līdzekļi. Tas, vai veselības pieejamība uzlabosies, atkarīgs no valdības politiskās izšķiršanās un iespējas piešķirt vēl 41 miljonu eiro.
Anda Čakša pie tiesībsarga devās runāt par iedzīvotājiem visvēlamāko veselības finansēšanas modeli. No ministrijas piedāvātajiem trīs variantiem Jansons zaļo gaismu dod tikai vienam – kas visvairāk vērsts uz to, lai veselības aprūpe būtu pieejama ikvienam iedzīvotājam.
Tiesībsargs Juris Jansons: “Pa ilgiem laikiem ir piedāvāts viens pārdomāts, ilgtspējīgs modelis, kas attīstīs veselības aprūpes sistēmu tādā veidā, kas tieša kļūs pieejamāka un caurspīdīgāka, sabiedrības veselība stipri varētu uzlaboties. Bet te jārunā ar būtisku lietu – finansējumu. Mēs varam uzrakstīt skaistas koncepcijas, bet finansējums ir nepietiekams.”
Veselības ministre Anda Čakša apstiprina, – reformas būs vērstas uz to, lai pacienti tiktu pie ārstiem. Taču ar skaidri iezīmētajiem 35 miljoniem, ko ministrija iegūs no budžeta deficīta rēķina, nākamgad varēšot paveikt tikai akūtākās lietas – onkoloģiskajiem pacientiem padarīt pieejamākus izmeklējumus un celt dzemdību speciālistu algas.
Veselības ministre Anda Čakša: “Mēs esam iesnieguši pieprasījumu par papildus vēl 41 miljonu, lai varētu mazināt rindas pie speciālistiem, mazināt rindas uz izmeklējumiem, mazināt rindas par dienas stacionāriem, un šobrīd es nerunāju par atalgojumiem, es runāju tikai par rindu mazināšanu, tās ir pašas akūtākās lietas, jautājums ir par prioritātēm, vai tam atradīsies nauda, vai nē.”
Par trīs iespējamiem – jauniem veselības finansēšanas modeļiem būs jālemj valdībai. Jansons kategoriski noraida obligāto veselības apdrošināšanas ieviešanu, kas uzliktu pamatīgu slogu iedzīvotājiem. Arī ministrija uz to neuzstāj, bet teic, – atbalstīs to modeli, kas nepalielinās kopējo nodokļu sloga pieaugumu, vienlaikus tiks prasīts daļu sociālā nodokļa novirzīt veselībai.